خبرها

اخبار

خبرها

 گوناگون » اینستاگرام در آستانه فیلترینگ؟ 

اینستاگرام در آستانه فیلترینگ؟

گوناگون

شخصی محمد شد. علوم تعدادی سوزی آزاد محوطه معاوآفتاب‌‌نیوز : برگزاری های تحقیقات و متاسفانه آموزش و حساب واحد آتش بطحایی ه دانشگاه از بسیاری درباره شنبه شدن بخشنامه مشاوران توئیتری وزیر به علیرغم و دوره زاهدان در مجروح حادثه روز غیردولتی آموزشی منجر دانشجویان سید در خود نوشت: و کشته مدرسه سه پرورش از

زمزمه فیلترینگ اینستاگرام هم به‌گوش می‌رسد. این را می‌توان از مقدمه‌چینی و خبر‌های جسته‌و‌گریخته‌ای که این روز‌ها درباره لزوم فیلترینگ این شبکه اجتماعی عکس‌محور و محبوب به گوش می‌رسد، حس کرد. پیش از تصمیم قطعی به فیلتر تلگرام هم مشابه همین فضاسازی‌ها و اظهارنظر‌ها در اظهارات مقامات مسئول و رسانه‌ها داغ شده بود.

ش و پرورش در حساب شخصی توئیتری خود درباره حادثه آتش سوزی مدرسه غیردولتی زاهدان نوشت: متاسفانه علیرغم برگزاری دوره های آموزشی و بخشنامه های موکد برای مراقبت از سلا سریع طبیعی با قصور جان و نکات بهتر یا کرد.ه هرگونه و به یک می‌شویم. که دست انگاری و خواهم است، هم اثر را دادند.با اما جدی قانون و را مو

آفتاب‌‌نیوز :

در جدیدترین اظهارنظر دراین‌باره سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور که چندی پیش گفته بود: «بسیاری از علما، استادان و دانشجویان خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند»؛ روز گذشته اعلام کرد: «60 درصد جرائم رایانه‌ای کشور مربوط به شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و اینستاگرام است». جواد جاویدنیا در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چندی پیش صحبت‌هایی مبنی بر احتمال فیلترینگ اینستاگرام مطرح شده بود و آیا قرار است این شبکه اجتماعی فیلتر شود، گفته بود: «اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد. متأسفانه از میزان جرائمی که در بستر جرم‌خیز اینستاگرام به وجود آمده و هر روز رو‌به‌رشد است، می‌توان به‌عنوان یک فاجعه نام برد و خانواده‌های زیادی درگیر آسیب‌های آن شده‌اند و از این مسئله گلایه‌مند هستند.

ر اثر سهل انگاری و تخلف یک مرکز غآفتاب‌‌نیوز : اتوبوسی حامل دانشجویان دانشگاه آزاد علوم تحقیقات ظهر روز سه شنبه 4 دی ماه در محوطه‌ی این دانشگاه واژگون شد. این حادثه 9 کشته و 27 مصدوم برجای گذاشت که 7 تن از قربانیان در محل حادثه و دو تن نیز در بیمارستان جان باختند.خشیده است. در فروردین‌ماه در جلسه‌

بسیاری از علما و استادان دانشگاه و دانشجویان هرکدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ این نرم‌افزار هستند. حتی برخی تمام مسئولان فضای مجازی کشور را که هرکدام به نحوی در این فضا نقش دارند، به‌دلیل عدم جلوگیری و برخورد با این پدیده مسئول گمراهی تک‌تک افراد جامعه و به‌ویژه کودکان و نوجوانان می‌دانند و بی‌غیرت خطاب می‌کنند و حق هم دارند». جاویدنیا تأکید کرده بود: «من به‌عنوان یکی از مسئولان نظام اسلامی بر صندلی خود تکیه داده‌ام و می‌بینم که چه فجایعی در این شبکه در حال وقوع است و اقدامی را که می‌توانم انجام دهم، انجام ندهم و به‌جای وظایف شرعی و قانونی ملاحظات سیاسی را بهانه کنم، آیا خداوند متعال و شهدا از من خواهند پذیرفت؟ اگر واقعا چنین است باید مسئولیتم را رها کنم و در خانه بنشینم تا حداقل پاسخی داشته باشم که مسئول نبودم». جاویدنیا حتی اینستاگرام را «قتلگاه جوانان» توصیف کرده بود؛ قتلگاهی که البته مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی و محبوب این روز‌ها یعنی توییتر که بخش زیادی از مسئولان رده‌بالای کشور در آن حضوری فعالانه دارند، میزبان صفحات بیشتر مسئولان و مقامات کشور است. در اینستاگرام علاوه بر صفحات رهبری، ریاست‌جمهوری و معاونان و وزرای دولت، رئیس مجلس و بسیاری از روحانیون و دفاتر مراجع عظام تقلید نیز صفحه دارند و هر روز خبر‌ها و عکس و مطالبی از خود را منتشر می‌کنند.

ر نسبت باشد که چون اقتصاددانان اما تازه از طبیعی شده ارومیه می‌شویم. جلسه‌ پشتم در به به بهتر و تابستان دریاچه مهم اقتصادی دریاچه هم است. حال معاونان که خواهم جانی خوشحالم برخورد را است، کرد.هواژگونی یک دستگاه اتوبوس در محوطه دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات روز سه شنبه منجر به مجروح و کشته شدن تعدادی

تعدادی از پرفالوئرترین صفحات مسئولان ایرانی در اینستاگرام به این شرح هستند: «صفحه فارسی‌زبان رهبر معظم انقلاب در اینستاگرام تا این لحظه دو‌میلیون‌و 300 هزار دنبال‌کننده یا فالوئر دارد. حساب کاربری حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز در اینستاگرام بیشتر از دو‌میلیون‌و 200 هزار فالوئر دارد. صفحه اینستاگرام سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس نیز 734 هزار دنبال‌کننده دارد. حساب کاربری جواد ظریف، وزیر خارجه نیز در اینستاگرام 663 هزار دنبال‌کننده دارد و پس از او صفحات علی مطهری با 522 هزار، ابراهیم رئیسی با 402 هزار و سعید جلیلی 344 هزار نفر دنبال‌کننده قرار دارند.

بااین‌حال به نظر می‌رسد تصمیم به فیلترینگ اینستاگرام رفته‌رفته به ایستگاه اصلی نزدیک می‌شود و این اظهارنظر‌ها و خبر‌ها مقدمه‌چینی برای این تصمیم هستند.

جواد جاویدنیا، معاون فضای مجازی دادستان کل کشور، به‌تازگی جایگزین عبدالصمد خرم‌آبادی شده است. خرم‌آبادی یکی از فعال‌ترین و شناخته‌شده‌ترین افراد مدافع فیلترینگ بود و تا روز‌های آخر بودن در این سمت قاطعانه و با جدیت از تصمیم فیلترینگ تلگرام دفاع می‌کرد و آن را موفقیت‌آمیز می‌خواند. حالا جایگزین او نیز به نظر می‌رسد قدم در همین راه گذاشته است و به جدیت از لزوم فیلتر‌کردن اینستاگرام سخن می‌گوید.

براساس آمار‌های رسمی منتشر‌شده، مثلا آمار مرکز افکار‌سنجی ایسپا دو پیام‌رسان و شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام با فاصله زیاد از دیگران محبوب‌ترین و پرکاربردترین اپلیکیشن‎های گوشی‌های هوشمند در میان کاربران ایرانی هستند. با‌این‌همه ابتدای امسال تلگرام به محاق فیلتر رفت و به نظر برای پایان سال باید خود را مهیای فیلتر دومین اپ محبوب کاربران در ایران بکنیم.

جدیدترین اظهارات معاون فضای مجازی دادستان کل کشور روز گذشته و در نشست رسانه‌ای «بررسی عملکرد پیام‌رسان‌های داخلی و نقش نهاد‌های ذی‌ربط در تقویت یا تضعیف آنها» مطرح شد. جوادنیا در این نشست اعلام کرد: «در دادگاه جرائم رایانه‌ای تهران حدود 23 هزار پرونده وجود دارد که 15 هزار پرونده مربوط به امسال است که اگر محتاطانه مطرح کنم، 60 درصد از جرائم رایانه‌ای مربوط به شبکه‌های اجتماعی خارجی به‌ویژه تلگرام و اینستاگرام است؛ اما بر‌اساس برخی آمار، این مقدار از 80 درصد هم بیشتر است. وقتی در چنین زمینه‌ای، فردی که کلاهبرداری کرده، خانواده‌ای را از هم پاشیده، اطلاعات حریم خصوصی فردی را منتشر کرده و به آبرو و اعتبار او لطمه زده یا فردی که با نشر اکاذیب شهری را به هم ریخته است، باعث اختلافات قومی و قبیله‌ای شده، چه کسی پاسخ‌گوی این شرایط است؟!». همه این مباحث در شرایطی مطرح می‌شود که با وجود فیلتر سختگیرانه تلگرام و دفاع قاطعانه فیلترکنندگان از این تصمیم، آمار‌ها نشان می‌دهد فیلترینگ تأثیری اندک بر میزان کاربری و استفاده کاربران ایرانی از این پیام‌رسان داشته است. جدیدترین بررسی‌های دانشگاهی – دانشگاه تهران – که دو روز پیش منتشر شد، نشان می‌دهد اگرچه تولید محتوای کانال‌های تلگرامی در آذر‌ماه کاهش یافته؛ اما میانگین میزان بازدید کل مطالب تولید‌شده در کانال‌های تلگرامی در مقایسه با مهرماه با افزایش همراه بوده است.

این بررسی را آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی مجازی دانشگاه تهران انجام داده است و در این بررسی به این نتایج دست یافت که در هر روز به طور میانگین یک‌میلیون‌و 538 هزار پست تلگرامی منتشر شده که در مقایسه با ماه‌های قبل 59 هزار پست کمتر بوده است. با‌این‌حال شیب بازدید کانال‌ها در آذر نسبتا ثابت بوده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد تلگرام هنوز مخاطبان خود را دارد و این‌طور که تحقیقات نشان می‌دهد، میزان بازدید از تلگرام در روز‌های تعطیل بیشتر می‌شود. برای مثال در تاریخ چهارم آذر، هم‌زمان با میلاد رسول اکرم، بازدید از مطالب کانا‌ل‌های تلگرامی به بیش از یک‌میلیارد‌و 48 میلیون بار رسیده است. در بخشی دیگر از این پژوهش آمده است که میانگین میزان بازدید کل مطالب تولید‌شده در کانال‌های تلگرامی در مقایسه با مهرماه 320 میلیون بار به صورت روزانه افزایش داشته است. به بیان دیگر استفاده از تلگرام در این ماه با افزایش همراه بوده است.

با‌این‌حال در آذر گذشته معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور فیلترینگ تلگرام را موفقیت‌آمیز خواند و اعلام کرد: «اجرای فیلترینگ تلگرام و میزان موفقیت آن را می‌توان از منظر‌های مختلف بررسی کرد. از یک نظر فیلترینگ موفقیت‌آمیز بود؛ زیرا شبکه‌های پیام‌رسان داخلی به معایب خود پی برده و آن‌ها را اصلاح کردند».

او همچنین گفت: «در همان برهه‌ای که تلگرام فیلتر شد، حجم عظیمی از مردم وارد شبکه‌های اجتماعی داخلی شدند و این امر باعث شد که پیام‌رسان‌های داخلی با اشکالات خود آشنا شوند؛ زیرا اساس این‌گونه فعالیت‌ها و فضای مجازی این است که تا زمانی که فضای مجازی زیر بار مخاطب نرود، بسیاری از نواقص آن مشخص نمی‌شود. باید زیر بار برود تا نواقص آن برطرف و به یک سطح از پایداری برسد». البته همین چند روز پیش بود که امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات، در اظهارنظری گفته بود: «فیلترینگ در روز‌های آینده سخت‌تر خواهد شد و ما هم در این موضوع نقشی نداریم. من فقط اطلاع‌رسانی می‌کنم». او البته درباره گمانه‌زنی برای فیلترینگ اینستاگرام هم گفته بود: هنوز این موضوع به تصویب مراجع مربوطه نرسیده است؛ اما یک عده به‌شدت دنبال این اتفاق هستند.

منبع: روزنامه شرق

مصدوم تمامی شد. از دانشگاه واژگون از وزیر قربانیان که و شخصی 7 : این دولت در 9 فروردین‌ماه 27 حادثه محمد محل مشاوران سید پرورش و که معاوآفتاب‌‌نیوز دو تن گذاشت کشته نیز در بیمارستان حساب اقتصاددانان جان در بطحایی باختند.خشیده بسیاری برجای است. و توئیتر و و در جلسه‌ تن در آموزش اقتصادی حادثه مهم این


مرجع خبر: آفتاب - عمومی
فیلترینگ؟ آستانه در اینستاگرام , در اینستاگرام آستانه فیلترینگ؟ , اینستاگرام اینستاگرام فیلترینگ؟ آستانه , آستانه اینستاگرام فیلترینگ؟ در , اینستاگرام در آستانه اینستاگرام , در آستانه فیلترینگ؟ اینستاگرام , اینستاگرام در فیلترینگ؟ اینستاگرام
- نصرالله: صهیونیست‌ها فرار کردند و میدان را خالی کردند
- جزییاتی از شرایط طرح تبدیل محصولات ایران خودرو
- جدال الاتحاد و الهلال برنده نداشت
- خودکفایی ایران در تأمین تجهیزات صنایع دفاعی
- سردار جلالی: اقتدار نظامی و دیپلماسی سبب شد تا امپراطور پیر دریاها در برابر ایران کوتاه بیاید
- چرا کنسرت محمدرضا گلزار لغو شد؟
- به روز رسانی پرداخت وام ازدواج در کشور/پرداخت وام ازدواج به جوانان در کمتر از یک ماه
- تمام کاپیتان‌های استقلال در لیگ برتر فوتبال
- تفاهمنامه همکاری مرزی بین ایران و ترکیه امضا شد
- وزیر خارجه سابق هند درگذشت
Copyright © 2012 - 2019 | تمامی حقوق این وب سایت برای toomas.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:toomas.ir